Търговският закон позволява съдружник в ООД или едноличен собственик на капитала на ЕООД да бъде друго юридическо лице, независимо от неговия вид - ЕООД, ООД, АД и т.н.
Процедура по учредяване
При учредяването на дружеството този факт създава някои различия в процедурата, съпоставено със случаите, когато дружеството се учредява от физическо лице (човек). Юридическите лица (фирми, НПО-та и други) вземат решения чрез своите основни органи - общи събрания и собственици. Решенията се изпълняват от представителни органи - управител, председател и други.
Когато съдружник или едноличен собственик на капитала в една фирма е друга фирма, в процеса по учредяване тя се представлява от нейния представител - управител ЗА ЕООД/ООД и изпълнителен директор - за АД. Той подписва учредителните документи от името на фирмата майка.
Решението за учредяване на дъщерното дружество или за участие като съдружник в такова дружество се взима от едноличния собственик (ЕООД и ЕАД) на капитала или общото събрание (ООД и АД). Това решение се взима вътрешно в дружеството майка. В него трябва да бъдат описани наименованието на новото дружество, седалището и адреса му на управление, какъв брой дялове от капитала ще притежава, както и какъв е общия размер на дяловете на новото дружество. Протоколът-решение се входира заедно с останалите документи при подаване на заявлението за регистрация. За него е необходима обикновена писмена форма. Не се изисква нотариална заверка на подпис и съдържание, освен ако в учредителният акт/дружествения договор на дружеството не е предвидено друго.
Учредител - чуждо юридическо лице
Възможно е учредителят или съдружник - юридическо лице да бъде не само такова, което е регистрирано на територията на Република България. То може да бъде и чуждестранно юридическо лице, независимо от държавата, в която е регистрирано. В тази хипотеза, освен протокола-решение, е необходимо да се предоставят и други документи на Агенция по вписванията в процеса по регистрация, а именно: Актуално състояние и актуален дружествен договор, ако юридическото лице е ООД.
Актуалното състояние следва да бъде получено от компетентния орган в съответната държава (не може да бъде просто извадка от Търговския регистър например). Документът трябва да бъде апостилиран и изпратен в България в оригинал, където се прави превод и легализация. Апостилът удостоверява, че органът, издал документа, действително е компетентен да направи това, както и че информацията в него е коректна. Единствено в този негов вид той може да бъде приет от Агенция по вписванията.
Актуален дружествен договор на съдружника или учредител - чуждестранно юридическо лице е необходим, когато то е ООД (съдружници в него са две или повече физически или юридически лица, независимо как точно се казва правноорганизационната форма в съответната държава). Този документ също следва да бъде преведен и е необходим с цел да бъде установено от Агенция по вписванията, че е взето решение за участие в новото дружество е взето от компетентен орган.