Законът изисква нотариално заверяване на различни документи в зависимост от промените, които настъпват във фирмата. При посещението при нотариус е нужно да се внимава за няколко неща:
Кой трябва да посети нотариус
Във всеки документ е отбелязано кой следва да положи своя подпис. Това може да бъде както управителят на фирмата, така и едноличният собственик/съдружниците.
Възможно е всички съдружници да участват във вземането на решението, което се отразява в Протокола или в сделката по продажба на дялове. В такъв случай всички те трябва да подпишат документите, следователно и да присъстват на нотариалното им удостоверяване.
Кои документи трябва да се заверят?
Кои документи трябва да бъдат заверени можеш да прочетеш тук. Понякога нотариусите заверяват документи, за които законът не поставя такова изискване. Затова ние ще ти изпратим подробни указания, които да прочетеш и при нужда - да представиш и на нотариуса.
Важно: Една от най-често срещаните грешки е нотариалното удостоверяване на пълномощното за адвокат. Този документ не трябва да се заверява.
Входиране на документите
След като документите бъдат нотариално заверени, нотариусът има задължението да ги подаде в единната система на нотариусите. При подаване на документите в Търговския регистър длъжностните лица правят проверка в тази информационна система за истинността на документа.
За съжаление понякога нотариусите пропускат тази стъпка, което е причина за постановяване на указания или директен отказ от длъжностните лица в Търговския регистър. За да бъдат избегнати тези усложнения, те съветваме да напомниш учтиво на нотариуса да подаде документите в информационната им система.