Въпросите, свързани с нотарилната заверка на документи, са едни от най-често задаваните, когато се правяи промяна на обстоятелства. Ето и кои документи подлежат на нотариална заверка при различните видове променя.
Промяна в управлението на фирмата
За да бъде назначен нов управител на дружеството, едноличният собственик/съдружниците трябва писмено да вземат това решение. Щом решението е взето и новият управител е избран, той следва да даде своето съгласие да управлява дружеството.
В този случай се заверяват следните два документа:
- Протокол от едноличен собственик/съдружници за избор и назначаване на нов управител
- Съгласие и образец от подпис на новия управител
Възможно е промяната да се изразява само в освобождаването от длъжност на един управител. Тогава документът, който подлежи на нотариално заверяване е Протокол от едноличния собственик/съдружниците на дружеството.
Важно: Една фирма не може да функционира без да има назначен управител. Затова тези промени са възможни, само когато дружеството се управлява от двама или повече управители.
Продажба на фирма
Процедурата по продажба на дружествени дялове е сходна на тази за смяна на управител от гледна точка на документите, които подлежат на нотариално удостоверяване.
За да бъде продадена една фирма или част от нея на трето лице, едноличният собственик/съдружниците отново трябва писмено да вземат това решение. Документът, с който се сключва сделката по продажба на дружествени дялове се нарича “Договор за прехвърляне на дружествен дял”.
Затова при нотариус се подписват и заверяват:
- Протокол от едноличен собственик/съдружници
- Договор за прехвърляне на дружествен дял
Важно: Продажбата на дружествени дялове между съдружници се извършва свободно. Тоест не е задължително изготвянето на Протокол, в който да се вземе това решение. Единственият документ, който в този случай законът изисква е Договор за прехвърляне на дружествен дял.
Как да спестим от нотариални такси?
Законът предвижда известно облекчение за вземането на решения от собственика/съдружниците на фирмата. Във всеки дружествен договор може да бъде включено изключение, което да установява опростена писмена форма на протокола, с който се вземат решения, свързани с управителя и дружествените дялове на фирмата.
Тук можеш да научиш за какво трябва да внимаваш когато посещаваш нотариус.