Управителят на една фирма се назначава и освобождава от длъжност от общото събрание на съдружниците (при ООД) или едноличния собственик на капитала (при ЕООД). Смяната на управител всъщност представлява съвкупността от тези две действия - освобождаване на стария и назначаване на нов управител. Двете действия могат да бъдат извършени и самостоятелно, но фирмата не може да остане без управител. Това означава, че, ако във фирмата има двама управители, единият от тях може да бъде освободен и без да се назначава друг на негово място. Също така винаги може да бъде назначен и допълнителен управител без да се освобождава стар такъв. Тези промени обаче касаят и структурата на управлението и се съпровождат от промяна на дружествения договор или учредителния акт на фирмата. Същинската смяна на управител често става с едно решение.
Процедура по смяна на управител
Управителят се сменя с решение на общото събрание или едноличния собственик на капитала. Това решение се вписва по партидата на дружеството в Търговския регистър. За целта се подава заявление по образец на Агенция по вписванията А4. Заявлението може да бъде подадено от управителя или упълномощено от него лице по електронен път с електронен подпис или на място в офис на Агенция по вписванията. При онлайн подаването се заплаща такса от 15 лв., а на място таксата е 30 лв. Вписването на промяната в регистъра отнема около 5-10 работни дни.
Необходими документи за смяна на управител
Както и всяка при друга промяна, която подлежи на вписване в Търговския регистър, и при смяна на урпавител трябва да се представят документи. Те са, както следва:
- Решение за освожобдаване на управител от длъжност и назначаване на нов управител с нотариална заверка на подпис и съдържание;
- Образец от подпис на новия управител и съгласие да заеа дължността с нотариална заверка на подписа;
- Декларация от управителя за отсъствие не пречки да заема този пост по образец;
- Декалрация по чл. 13 от ЗТР за истинност на вписваните обстоятелства по образец
Със заявлението могат да бъдат представени и платежно нареждане за авансово платена държавна такса и пълномощно. Ако пълномощното не е за адвокат, то също се заверява нотариално.
Промяна на обстоятелства и фирмени промени - Спести си бюрокрацията, времето и парите.