Вписването на някои промени на обстоятелства налага посещение при нотариус. Това е основно в хипотезите на смяна на собствеността или управлението на една фирма. Понякога е необходимо един документ да бъде подписан пред нотариус от повече от едно лице. Ето някои примери за това:
- Договор за продажба на дружествени дялове;
- Протокол-решение на общо събрание, което подлежи на нотариална заверка;
- Смяна на управител в ЕООД или ООД
В тези случаи и препоръчително лицата, които подписват документа, да присъстват заедно пред нотариуса, за да положат подписите си едновременно.
По-прости промени във фирмата не изискват нотариална заверка. Такива са смяна на име на фирма, промяна на адрес или предмет на дейност.
Възможно ли е документ да бъде подписан нотариално от различни лица в различно време?
Да, това е възможно. Да вземем, например, подписването на протокол от общо събрание. Може да се случи така, че съдружниците да се намират на различни места. В този случай решението е първо единият съдружник да подпише протокола, след това да го изпрати в оригинал на другия, който да посети също нотариус и да удостовери и своя подпис върху същия документ.
Друга възможност е двамата съдружници да подпишат два различни екземпляра на един и същ документ и това да бъде валиден протокол.
Спорно е обаче дали тази възможност е приложима за договорите за прехвърляне на дружествени дялове, т.е. за продажба на част от фирмата.