Едноличен търговец
Регистрацията на ЕТ не е сложна, но като всеки стартиращ бизнес е добре да се действа внимателно. Едноличния търговец е физическо лице - човек. Той не е отделен субект от фирмата.
Основната характеристика, по която ЕТ се различава от ООД е, че едноличния търговец отговаря неограничено за задълженията си. Това означава, че, ако регистрираш ЕТ, ще отговаряш с цялото си лично имущество за съответния дълг, докато при ООД фирмата има свое самостоятелно имущество.
Защо да избереш ЕООД, а не ЕТ, можеш да научиш от тук.
Събирателното дружество
Това дружество вече е изключителна рядкост в България. По съществото си то е нещо като дружество от еднолични търговци. Всички отговарят с личното си имущество за задължения на фирмата. От друга страна решеняита се взимат подобно на тези в ООД с тази разлика, че всеки съдружник има равен глас.
Акционерното дружество
Това е най-сложната форма за учредяване на дружество у нас. Акционерното дружество е също така и най-добрата капиталова форма за правене и развитие на бизнес. Минималния капитал за регистрация на Акционерно дружество е 50 000лв., но първоначално можеш да внесеш 12 500лв. и в срок до 2 години да довнесеш останалата сума. Капиталът е разделен на акции. АД може да бъде учредено от едно или повече физически или юридически лица. Държавната такса за регистрация на Акционерно дружество е 360 лв. Акционерното дружество предлага по-голяма гъвкавост и свобода в сравнение с ООД. Тук можеш да издаваш акции на различна стойност, да набираш допълнителен капитал или да прехвърляш акции.
Акционерното дружество е подходящо за:
- Уреждане на сложни отношения между съдружници и инвеститори;
- Среден и голям бизнес